Hemoroidy

choroba-hemoroidalna-wciaz-wstydliwy-problem

CO TO JEST CHOROBA HEMOROIDALNA?

Choroba hemoroidalna zwana również hemoroidami, żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi polega na powstaniu uwypukleń w zmienionych chorobowo splotach żylnych znajdujących się w kanale odbytu poniżej lini zębatej.

Wyróżnia się kilka etapów choroby w zależności od stopnia zaawansowania zmian.

W początkowym stadium następuje poszerzenie splotów tętniczo-żylnych oraz rozciągnięcie błony śluzowej znajdującej się w kanale odbytu. Powstające w wyniku obrzęku guzki powiększają się i zaczynają krwawić.

Stadium zaawansowane odznacza się znacznym osłabieniem funkcjonowania mięśni zwieraczy, bolesnymi stanami zapalnymi błony śluzowej i hemoroidami wypadającymi z odbytu w czasie wypróżnień i parcia. Większe guzy mogą na trwale pozostać na zewnątrz i być widoczne w ujściu kanału.

JAKIE SĄ OBJAWY CHOROBY HEMOROIDALNEJ?

  • krwawienie i ból podczas wypróżnień,
  • pieczenie i świąd w okolicy odbytu,
  • uczucie ucisku, niekompletnego wypróżnienia,
  • wypadanie dużych guzów na zewnątrz, widocznych w ujściu kanału odbytu,
  • wilgotnienie odbytu, brudzenie bielizny i problemy z utrzymaniem higieny tej okolicy.

KTO JEST NARAŻONY NA ZACHOROWANIE?

Szacuje się, że na choroby hemoroidów cierpi nawet do 20% dorosłej populacji. Przyczyny występowania tej choroby nie są jednoznacznie ustalone, ale można wyróżnić czynniki, które sprzyjają powstawaniu tej choroby. Należą do nich: zaburzenia czynności jelit (zaparcia, biegunki), ciąża i poród, brak w diecie warzyw i owoców, spożywanie pokarmów zawierających dużą ilość „ostrych” przypraw, alkohol, siedzący tryb życia – brak aktywności ruchowej, wykonywanie prac związanych z dużym wysiłkiem mięśni. Dopatruje się również czynnika i tła genetycznego tej choroby.

METODY LECZENIA

Leczenie choroby hemoroidalnej jest zróżnicowane. W początkowych etapach, gdy dolegliwości są niewielkie, często ulgę przynoszą leki w postaci maści i czopków stosowane miejscowo, jak również leki stosowane ogólnie, wpływające na chorobowo zmienione naczynia krwionośne.

Należy jednak pamiętać, że leczenie farmakologiczne może przynieść efekty pod warunkiem właściwego doboru leków dla konkretnego pacjenta pod kontrolą lekarza. Pacjent, który sam decyduje się na leczenie preparatami dostępnymi w aptekach, może bardzo pogorszyć swój stan zdrowia prowadząc do trudnych w leczeniu komplikacji.

W przypadku zmian bardziej zawansowanych, konieczne jest leczenie zabiegowe. W dużej liczbie przypadków możliwe jest zastosowanie nowoczesnej techniki zabiegowego leczenia tej choroby polegającej na umieszczaniu specjalnych, uciskowych opasek u podstawy hemoroidów, powodujących ich niedokrwienie i martwicę (zabieg sposobem Barona). Zabiegi te nie są bolesne i możliwe do wykonania w warunkach ambulatoryjnych. Nie wymagają również obciążającego znieczulenia, jakie jest konieczne do przeprowadzenia tradycyjnych operacji, a zatem dają również szansę ludziom, u których znieczulenie do operacji nie jest możliwe z innych względów.

Nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty proktologa. Zaniedbanie szybkiego zdiagnozowania choroby i niepodjęcie odpowiedniego leczenia może spowodować progresję choroby (czasem nowotworowej) i zniwelować szanse na leczenie technikami małoinwazyjnymi narażając się na konieczność przeprowadzenia leczenia metodami tradycyjnymi wiążącymi się z pobytem w szpitalu, znieczuleniem ogólnym, z bolesnym i przykrym okresem pooperacyjnym (trwającym nawet do 4 tygodni).

Należy również pamiętać, że przyczyną objawów charakterystycznych dla choroby hemoroidalnej nie zawsze muszą być zmiany chorobowe hemoroidów, ale również inne poważne schorzenia takie jak nowotwór jelita grubego. Badanie to jest potrzebne, gdyż około 50% wszystkich chorób jelita grubego lokalizuje się w końcowym jego odcinku, włączając w to również możliwość występowania zmian nowotworowych.