procto

Odróżnienie poważnego schorzenia o podłożu nowotworowym od chorób czynnościowych, szczeliny czy też bardzo rozpowszechnionej choroby hemoroidalnej dotyczącej w ciągu całego swojego życia nawet 50% społeczeństwa jest niemożliwe bez odpowiednio przeprowadzonego badania fizykalnego oraz diagnostyki instrumentalnej. Tylko takie badania jak anoskopia i rektoskopia wykonane przez specjalistę, który na co dzień ma do czynienia z tego typu schorzeniami mogą dać nam pewność prawidłowej diagnozy a co za tym idzie również prawidłowego leczenia chorób proktologicznych. Ważne jest również aby delikatnie przeprowadzone badanie w odpowiednich warunkach powodowało jak najmniej stresu u pacjenta. Więcej o chorobach, diagnostyce oraz możliwym leczeniu i przygotowaniu się do wizyty można dowiedzieć się z odpowiednich zakładek znajdujących się powyżej.

Obecnie dużą część zabiegów proktologicznych wykonuję wysokiej jakości laserem. Takie leczenie małoinwazyjne zmniejsza dolegliwości bólowe oraz pozwala na znaczne skrócenie czasu gojenia po zabiegu jak i również bardzo często ogranicza rozległość zabiegu przy podobnym efekcie terapeutycznym. Czyli na przykład zamiast szerokiego wycięcia przetoki okołoodbytniczej z przecięciem zwieraczy jej zamknięcie za pomocą wprowadzonego do przetoki światłowodu lub jak w przypadku szczeliny odbytu leczenie jej za pomocą technik hybrydowych – połączenia lasera z czasową farmakologiczną sfinkterotomią za pomocą toksyny botulinowej.

Wielu z moich pacjentów trafia do gabinetu ze skierowaniem do klasycznej operacji hemoroidów a po zbadaniu i zakwalifikowaniu do zastosowaniu łączonych technik hybrydowych (np lasera i skleroterapii) unikają leczenia operacyjnego i już w kilka dni po zabiegu mogą wrócić do normalnego funkcjonowania.