Hemoroidy

  extended data figure 2

CO TO JEST CHOROBA HEMOROIDALNA?

Choroba hemoroidalna zwana również hemoroidami, żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi polega na powstaniu uwypukleń w zmienionych chorobowo splotach żylnych znajdujących się w kanale odbytu poniżej linii zębatej.

Wyróżnia się kilka etapów choroby w zależności od stopnia zaawansowania zmian.

W początkowym stadium następuje poszerzenie splotów tętniczo-żylnych oraz rozciągnięcie błony śluzowej znajdującej się w kanale odbytu. Powstające w wyniku obrzęku guzki powiększają się i zaczynają krwawić.

Stadium zaawansowane odznacza się znacznym osłabieniem funkcjonowania mięśni zwieraczy, bolesnymi stanami zapalnymi błony śluzowej i hemoroidami wypadającymi z odbytu w czasie wypróżnień i parcia. Większe guzy mogą na trwale pozostać na zewnątrz i być widoczne w ujściu kanału.

JAKIE SĄ OBJAWY CHOROBY HEMOROIDALNEJ?

  • krwawienie i ból podczas wypróżnień,
  • pieczenie i świąd w okolicy odbytu,
  • uczucie ucisku, niekompletnego wypróżnienia,
  • wypadanie dużych guzów na zewnątrz, widocznych w ujściu kanału odbytu,
  • wilgotnienie odbytu, brudzenie bielizny i problemy z utrzymaniem higieny tej okolicy.

KTO JEST NARAŻONY NA ZACHOROWANIE?

Szacuje się, że na choroby hemoroidów cierpi nawet do 50% pacjentów po 50 roku życia. Przyczyny występowania tej choroby nie są jednoznacznie ustalone, ale można wyróżnić czynniki, które sprzyjają powstawaniu tej choroby. Należą do nich: zaburzenia czynności jelit (zaparcia, biegunki), ciąża i poród, brak w diecie warzyw i owoców, spożywanie pokarmów zawierających dużą ilość „ostrych” przypraw, alkohol, siedzący tryb życia – brak aktywności ruchowej, wykonywanie prac związanych z dużym wysiłkiem mięśni. Dopatruje się również czynnika i tła genetycznego tej choroby.

METODY LECZENIA

Leczenie choroby hemoroidalnej jest zróżnicowane. W początkowych etapach, gdy dolegliwości są niewielkie, często ulgę przynoszą leki w postaci maści i czopków stosowane miejscowo, jak również leki stosowane ogólnie, wpływające na chorobowo zmienione naczynia krwionośne.

Należy jednak pamiętać, że leczenie farmakologiczne może przynieść efekty pod warunkiem właściwego doboru leków dla konkretnego pacjenta pod kontrolą lekarza. Pacjent, który sam decyduje się na leczenie preparatami dostępnymi w aptekach, może bardzo pogorszyć swój stan zdrowia prowadząc do trudnych w leczeniu komplikacji.

W leczeniu choroby hemoroidalnej na świecie i w naszym gabinecie dysponujemy kilkoma możliwościami leczenia:

  • laser proktologiczny z nowoczesną falą 1470
  • skleroterapia
  • opaski sposobem Barrona
  • metody hybrydowe (łączenie powyższych technik)

Leczenie laserem falą 1470 polega na precyzyjnym wprowadzeniu światłowodu do powiększonego guzka krwawniczego i odpowiednim podaniu wiązki światła. Zaabsorbowane światło laserowe stopniowo niszczy naczynia hemoroidalne, obkurczając jednocześnie otaczającą tkankę łączną. Proces obkurczania się poduszki hemoroidalnej po zabiegu laserowym wynosi od 4 do 6 tygodni. Często pacjenci już kilka dni po zabiegu odczuwają ogromną poprawę. Celem leczenia jest przywrócenie naturalnej anatomii z zamknięciem naczyń zasilających guzek krwawniczy. Ważne jest, że tą technikę można zastosować właściwie w każdym stopniu zaawansowania choroby hemoroidalnej.

Zabiegi laserowe hemoroidów posiadają wiele zalet takich jak:

  • niewielki dyskomfort w trakcie zabiegu
  • możliwość szybkiego powrotu do codziennych zajęć i pracy
  • brak możliwości uszkodzenia zwieraczy odbytu
  • ogólne niskie ryzyko powikłań
  • tryb ambulatoryjny procedury, zabieg szybki, bez konieczności pobytu w szpitalu
  • możliwość łączenia metody z innymi typami zabiegów np. ze skleroterapią czy też usunięciem fałdów anodermalnych 

Skleroterapia jest małoinwazyjną metodą leczenia choroby hemoroidalnej w zależnością od stopnia zaawansowania choroby. Polega ona na wstrzyknięciu bezpośrednio w guzek lub podśluzówkowo substancji obliteryzującej (polidocanol) wywołującej w nim miejscowy stan zapalny. Prowadzi to do zwłóknienia, a ostatecznie do trwałego zamknięcia światła naczynia, czyli jego obliteracji. Zabieg nie wymaga znieczulenia, jest bezbolesny (wkłucia dokonuje się w strefie pozbawionej zakończeń nerwowych), pacjent odczuwa tylko niewielki dyskomfort. Po jego zakończeniu stosuje się krótkotrwały ucisk miejsca nakłucia. Po zabiegu pacjent może kontynuować pracę i wrócić do codziennych aktywności. Przez kilka dni może występować nieznaczny ból lub plamienia z odbytu, które ustępują samoistnie. Jest to metoda skuteczna, dająca dobre efekty u blisko 90% chorych. Po prawidłowo wykonanej skleroterapii powikłania obserwuje się niezwykle rzadko. 

W dużej liczbie przypadków choroby hemoroidalnej możliwe jest zastosowanie techniki zabiegowego leczenia tej choroby polegającej na umieszczaniu specjalnych, uciskowych opasek u podstawy hemoroidów, powodujących ich niedokrwienie i martwicę (zabieg sposobem Barona). Zabiegi te są raczej mało bolesne i możliwe do wykonania w warunkach ambulatoryjnych. Nie wymagają również obciążającego znieczulenia, jakie jest konieczne do przeprowadzenia tradycyjnych operacji, a zatem dają również szansę ludziom, u których znieczulenie do operacji nie jest możliwe z innych względów. 

hemorrhoids-treatments

Nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty proktologa. Zaniedbanie szybkiego zdiagnozowania choroby i niepodjęcie odpowiedniego leczenia może spowodować progresję choroby (czasem nowotworowej) i zniwelować szanse na leczenie technikami małoinwazyjnymi narażając się na konieczność przeprowadzenia leczenia metodami tradycyjnymi wiążącymi się z pobytem w szpitalu, znieczuleniem ogólnym, z bolesnym i przykrym okresem pooperacyjnym (trwającym nawet do 8 tygodni).

Należy również pamiętać, że przyczyną objawów charakterystycznych dla choroby hemoroidalnej nie zawsze muszą być zmiany chorobowe hemoroidów, ale również inne poważne schorzenia takie jak nowotwór jelita grubego. Badanie to jest potrzebne, gdyż około 50% wszystkich chorób jelita grubego lokalizuje się w końcowym jego odcinku, włączając w to również możliwość występowania zmian nowotworowych.